Internetowy Koci Świat dla Kociar i Kociarzy! Miauuu :)

Rude futro kocie ma znaczenie?

Istnieje wiele mitów dotyczących rudego odcienia futra kotów – czy rudy kolor futra ma jakikolwiek wpływ na charakter kota?

Rude futro

Kocie rude futro – z całą pewnością można powiedzieć, że wzbudza skrajne emocje. Jedni uważają, że to najinteligentniejsze koty, drudzy sądzą, że są złośliwe. Obie grupy łączy jednak jeden wątek, chodzi oczywiście o piękność rudego futra. Skąd wzięło się przekonanie, iż rude są wredne? Być może ze stereotypu, który mówi, że co rude, to fałszywe. Dowodów naukowych przedstawiających faktyczny wpływ koloru futra na zachowanie drapieżnego zwierzęcia nie ma. Poza tym trudno, aby jakikolwiek kot był złośliwy – kocie ,myślenie” nie jest rozwinięte do tego stopnia, który umożliwiałby im zachowywanie się w ten sposób.

Kolor futra a geny

Rudzielce są pożądane – nie jest ich wiele, choć mowa tu o całkowicie „czystej” barwie rudego futra. Takie okazy należą do rzadkości. Kolor umaszczenia zależy w dużym stopniu od genów. Kotki mają dwa chromosomy X, a koty jeden chromosom X i jeden Y. Gen odpowiedzialny za rude futro znajduje się w jednym z chromosomów X, natomiast chromosom Y w żadnym stopniu nie decyduje o umaszczeniu kota. Jak podają źródła, znacznie więcej jest kocurów o rudym umaszczeniu aniżeli kotek. Wyróżniamy trzynaście podstawowych kolorów kociego futra. Tych rudych ssaków jest niemało, pod warunkiem, że weźmiemy pod rozwagę to, że nie są one jednolite, lecz ich barwa to zbiorowa kombinacja.

Rude futro = krótsze wąsy?

Niektórzy uważają, że koty rude są bardziej podatne na choroby i inaczej reagują na leki. Mówi się również, iż rudzielce mają krótsze wąsy niż pozostałe Felis Catus. Żadne z wspomnianych twierdzeń nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Koty, bez względu na swój kolor, są indywidualistami pod względem zarówno wyglądu – w tym wyglądu futra – jak i charakteru. Na zakończenie warto wymienić kilka ras kotów, u których rudy kolor występuje, bez względu na podstawową barwę umaszczenia. Wśród nich możemy wymienić między innymi: kota syjamskiego, kota tajskiego, sfinksa, kota europejskiego, kota perskiego, kota brytyjskiego długowłosego oraz krótkowłosego, kota norweskiego leśnego. Istnieją rasy, u których ruda barwa futra nie występuje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *